تاریخ آزمون آیلتس

تاریخ آزمون آیلتس

تاریخ انتشار: جمعه, 31 فروردین 1403 | 22:01

یکی از معتبرترین آزمون‌ها به منظور سنجش سطح زبان انگلیسی، پس از گذراندن دوره آنلاین زبان انگلیسی، آزمون آیلتس است که همان سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی ترجمه می‌شود. این آزمون توسط بسیاری از مراکز و دانشگاه‌ها و در زمان‌های مختلف در طول ماه و سال برگزار می‌شود. به طور کلی مدرک آیلتس در سراسر جهان یک معیار بسیار قابل استناد برای میزان تسلط و مهارت افراد مختلف در زبان انگلیسی به شمار می‌آید که خود دارای چهارچوب بندی و نکات خاصی است. با توجه به اهمیت آزمون فوق، در این محتوا اطلاعاتی پیرامون تاریخ آزمون آیلتس و یا مراحل و نکات آن در اختیار شما قرار دهیم.

تاریخ آزمون آیلتس چه زمانی است؟

به طور کلی آزمون آیلتس در تاریخ‌های مختلفی و در حدود ۱۴۰ کشور جهان هر ماه برگزار می‌شود. روزهای رسمی‌ برگزاری آزمون شنبه و پنجشنبه است و به دو فرم کتبی و شفاهی اجرا می‌شود.

 آزمون کتبی که حاوی بخش شنیداری و خواندان نوشتن است، چیزی حدود ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه زمان می‌برد. در آزمون شفاهی که مربوط به مکالمات صحبت داوطلب است، زمانی حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه نیاز است که مهارت گفتاری و صحبت کردن داوطلب مورد سنجش قرار گیرد. این امکان برای آزمون آیلتس وجود دارد که در آزمون شفاهی یک هفته قبل از آزمون کتبی شرکت کرد و یا هر دو را در یک روز داد.

 

ساختار آزمون آیلتس

 اما ساختار آزمون آیلتس به چه صورت است؟

 ساختار آزمون آیلتس بستگی به هدف داوطلب دارد. افرادی که قصد دارند مدرک آیلتس را برای تحصیل ارائه دهند، بهتر است در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنند.این نوع آزمون آیلتس برای افرادی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند حائز اهمیت است و حتی پزشکان و دندانپزشکانی که قصد ادامه تحصیل دارد نیاز دارند که در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کرده و نمره آن را ارائه دهند.

اما افرادی که قصد مهاجرت به کشورهایی نظیر کانادا، نیوزلند و استرالیا دارند و یا می‌خواهند در مقطع دبیرستان تحصیل کنند و یا به طور کلی تنها قصد دارند که سطح زبان خود را بسنجند، می‌توانند در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنند.

تاریخ آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال در هر کشور متفاوت است که باید حتماً از سایت رسمی آیلتس در کشور مورد نظر بررسی شود.

 نحوه نمره دهی در آزمون آیلتس به چه صورت است؟

 جواب صحیح یک نمره از 40 نمره را در بر می‌گیرد و در نهایت نمره داوطلب از 0 تا 9 تعیین می‌شود. نمره دهی مهارت‌ها در آزمون آکادمیک و جنرال‌ها متفاوت است و به توانایی که فرد آزمون دهنده از خود نشان می‌دهد و همچنین صلاح دید و نظر داور بستگی دارد.

چگونه خود را برای تاریخ آزمون آیلتس آماده کنیم؟

در صورتی که قصد دارید به نمره بالا و خوب در آزمون آیلتس برسید نیاز دارید که حتماً در کلاس‌های آموزشی زبان شرکت کرده و نکات و قواعد مورد نیاز آزمون آیلتس را فرابگیرید. با توجه به اینکه تاریخ آزمون آیلتس شما چه زمانی است حدود یکسال الی ۶ ماه قبل از آن تاریخ باید در کلاس زبان مانند کلاس‌های مجموعه learn talk شرکت کنید. این مدت زمان بستگی به دانش ابتدایی شما در زبان انگلیسی، فرصت و زمانی که برای یادگیری و تمرین و تکرار می‌گذارید و همچنین نمره‌ای که قصد دارید به آن برسید بستگی دارد.

در بخش کلاس می‌توانید به طور آنلاین در کلاس‌های خصوصی و نیمه خصوصی مجموعه learn talk شرکت کنید و نگرانی بابت رفت و آمد، هزینه‌های اضافی و... نداشته باشید. با شرکت در کلاس‌های آنلاین مجموعه از دانش و توانایی اساتید برتر و با تجربه در زمینه آموزش زبان انگلیسی به زبان آلمانی بهره مند می‌شود و علاوه بر آن، در هر ساعت از شبانه روز و در هر مکانی که باشید می‌توانید در کلاس خود شرکت کرده و مطالب را فرا بگیرید.

تاریخ نتایج آزمون

 نتایج آزمون آیلتس حدود یک هفته  الی 13 روز پس از برگزاری آزمون در سایت و صفحه شخصی داوطلب گذاشته می‌شود. همچنین برخی از مراکز برگزاری نیز نتیجه را به طور پیامک و یا به شکل ایمیل برای شرکت کننده ارسال می‌کنند.

 برای ارائه مدرک و نمره آزمون آیلتس تنها کافی است که یک کپی از کارنامه خود دریافت کرده و آن را برای مراکز مورد نظر خود ارسال کنید .همچنین اگر قصد اعتراض نسبت به نمره‌های خود در آزمون آیلتس را دارید تا ۶ هفته پس از آزمون زمان دارید تا اعتراض خود را ثبت کنید تا پاسخ‌های شما بار دیگر توسط داور مورد ارزیابی قرار گیرد. البته دقت کنید که برای اعتراض هزینه باید پرداخت شود که در صورت تغییر در نمره این مبلغ به شما بازگردانده می‌شود، اما اگر اعتراض شما مثمر به ثمر واقع نشده هزینه بازگشت داده نمی‌شود.

تاریخ آزمون آیلتس در مراکز مختلف ایران

بسته به اینکه در چه مرکزی ثبت نام می‌کنید، می‌توانید از سایت رسمی‌ همان مرکز تاریخ آزمون‌ها را استعلام بگیرید. به عنوان مثال در ماه آذر و دی، آزمون‌های آیلتس در روزهای شنبه و پنج شنبه و چهار بار در این دو ماه برگزار شد که دو تاریخ مربوط به آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال و تو دو تاریخ تنها مربوط به آزمون آیلتس آکادمیک بود. این تاریخ‌ها در ماه دی و بهمن نیز مشابه بود و تکرار شد.

 اما نوع دیگری از برگزاری آزمون آیلتس به طور کامپیوتری است که در آن نیاز به مراجعه حضوری در سه مهارت خواندن و شنیدن و نوشتن ندارید. برای پاسخدهی به سوالات به روش کامپیوتری می‌توانید در منزل خود در آزمون شرکت کرده و تنها برای بخش مکالمه به طور حضوری به مرکز مورد نظر مراجعه کنید. تاریخ و زمان آزمون آیلتس کامپیوتری تنوع بسیار بالایی دارد و می‌توان گفت که در تمام روزهای هفته و در تمامی‌ تایم‌های صبح یا عصر برگزار می‌شود که این زمان باز هم بستگی به مرکز انتخابی مورد نظر شما دارد.

جمع بندی

 می‌توان گفت معتبرترین آزمون برای سنجش توانایی و مهارت افراد در زبان انگلیسی، آزمون آیلتس است. تاریخ آزمون آیلتس بسته به مرکز مورد نظر متنوع است، اما به طور کلی حدود چهار بار در ماه و در روزهای شنبه و پنجشنبه در کشور ایران برگزار می‌شود. اما آزمون آیلتس کامپیوتری که در سال‌های اخیر رونق پیدا کرده محدودیت زمانی نداشته و افراد هر روز هفته و در هر دو تایم صبح یا عصر می‌تواند سه مهارت مورد سنجش در بخش کامپیوتری را پاسخ دهند و تنها برای آزمون مکالمه به طور حضوری به مرکز مورد نظر مراجعه کنند.


دسته بندی ها: آزمون ها
https://ui-avatars.com/api/?name=%D9%85+%DB%8C+%D9%BE&color=7F9CF5&background=EBF4FF

محمد یاری پور

نویسنده