پاسخ دهی به سوالات لیستنینگ آیلتس

پاسخ دهی به سوالات لیستنینگ آیلتس

تاریخ انتشار: جمعه, 31 فروردین 1403 | 22:15

یکی از آزمون‌های بسیار رایج برای سنجش سطح توانایی و دانش نسبت به زبان انگلیسی، آزمون آیلتس است. این آزمون که توسط مجموعه کمبریج برگزار می‌شود، دارای چهار بخش بوده و در هر بخش مهارت‌های مختلف مورد سنجش قرار می‌گیرد. در این محتوا قصد داریم پیرامون پاسخ دهی به سوالات لیستنینگ آزمون آیلتس اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم.

لیستنینگ یکی از چهار بخش مورد پرسش در آزمون آیلتس بوده که دارای تعداد سوال مشخص و نحوه پاسخ دهی متفاوت است. داوطلبانی که با نحوه سوالات این بخش و روند کار آشنایی داشته باشند، می‌توانند درصد بیشتری  از سوالات را پاسخ داده و نمره بهتری دریافت کنند.

اگر علاقه مند به یادگیری و تسلط بر مکالمه زبان انگلیسی به صورت آنلاین هستید، میتوانید در کلاس مکالمه زبان انگلیسی آنلاین لرن تاک شرکت کنید.

پاسخ دهی به سؤالات لیستنینگ آزمون آیلتس

 به طورکلی سؤالات لیستنینگ آزمون آیلتس دارای سه پارت مختلف است که در ادامه هر پارت را به طور مجزا با هم بررسی می‌کنیم. داوطلبان باید توانایی آن را داشته باشند تا هر پارت را به طور جداگانه پاسخ داده و در زمان مناسب به سراغ پارت بعدی بروند.

 پارت یک سوالات لیستنینگ آیلتس

 معمولاً سوالاتی که در پارت یک قسمت لیستنینگ آزمون آیلتس بیان می‌شود، جای خالی هستند.  پیش از آن که وارد قسمت پاسخ گویی به سوالات شوید صدایی که برای سالن یا در گوشی‌های هدفون پخش می‌شود که توضیحاتی پیرامون سوالات لیستنینگ آزمون می‌دهد. در این زمان داوطلبان اجازه بازکردن دفترچه و نگاه به سوالات آن را ندارد. پس از کمی‌ صحبت خود گوینده بیان می‌کند که حال می‌توانید دفترچه آزمون را باز کنید.

 در این زمان شما فرصت دارید تا در حد چند ثانیه به سؤالات ابتدایی نگاهی بیاندازید. سپس گوینده صحبت می‌کند که در این بخش صدا برای پاسخ دهی به کدام سوالات پخش می‌شود و شما از شماره چند تا چند را توسط این قسمت باید پاسخ داد. پس از مکث چند ثانیه‌ای صدای اصلی پلی می‌شود. شما عزیزان باید دقت کنید که جای خالی و سوالاتی که در این پارت قرار گرفته به ترتیب صحبت گوینده است و این مسئله باعث می‌شود تا راحت تر بتوانید پاسخ سوالات را پیدا کنید.

 یکی از موارد بسیار مهم در پارت یک لیستنینگ آزمون آیلتس، صحیح نوشتن املا کلمات در جای خالی است. برای این منظور حتماً باید مهارت نوشتاری و املایی خود را تقویت کنید.

پارت دو سوالات لیستنینگ آیلتس

پارت دو دارای سوالات متفاوتی است که می‌تواند انواع سوالات تستی، نقشه و... باشد.  درصورتی که سوالات این بخش تستی باشند، شما تنها یک گزینه را از بین گزینه‌های موجود انتخاب می‌کنید. اگر سؤالات از روی نقشه باشد نحوه پاسخ دهی به آن‌ها متفاوت است.

 سوالات نقشه بدین صورت است که نقشه ای پیش روی شما قرار می‌گیرد که باید قسمت‌های مختلف آن را بررسی کرده و طبق صدایی که پخش می‌شود محل و مکان‌ها را مشخص کنید. نحوه بیان نیز در این قسمت به دو صورت است، یا بر روی نقشه محل شروع آن مشخص شده و یا شما محل شروع  و حرکت نقش را باید از صدایی که پخش می‌شود تشخیص دهید. سپس طبق صدا بر روی نقشه حرکت کرده و شماره یا حرف مکان‌هایی که پیدا می‌کنید را جلوی آن بنویسید.

 پارت سوم سوالات لیستنینگ آیلتس

در  قسمت سوم از پاسخ دهی به سؤالات لیستنینگ آزمون آیلتس باید به سوالات تستی پاسخ دهید.  این سوالات تستی می‌توانند چند گزینه ای باشند که شما باید از بین تعداد گزینه‌ها دو یا چند نمونه را انتخاب کنید. معمولاً سوالات این بخش بدین صورت است که مکالمه ای بین دو نفر پخش می‌شود و در سوال از شما نظر یک شخص یا هر دوی آن‌ها را می‌خواهد.

 در پاسخ دهی به این سؤالات  حتماً متن سؤال را به طور کامل و دقیق بررسی کنید و متناسب با خواسته سوال پاسخ دهید.

  چگونه در پاسخ دهی به سؤالات لیستنینگ آزمون‌ آیلتس مهارت کسب کنیم؟

 برای آن که مهارت کافی در پاسخ دهی به سؤالات لیستنینگ آزمون آیلتس داشته باشید، باید شنیدار خود را تقویت کنید. این تقویت با تمرین و تکرار، گوش دادن به پادکست و حل سوالات مختلف امکان پذیر است.

 از دیگر عواملی که می‌تواند شما را در این بخش کمک کند، افزایش دایره لغات و توجه به گرامر موارد در صحبت‌ها است. برای اینکه بتوانید این مهارت‌ها را به طور اصولی و در زمان کوتاه یاد بگیرید، می‌توانید از کلاس‌های آموزشی مجموعه learn talk استفاده کنید. در این کلاس‌ها تمامی ‌نکات ضروری برای موفقیت در قسمت لیستنینگ و به طورکلی در هر چهار مهارت آزمون آیلتس برایتان بیان می‌شود.

 کلاس‌های مجموعه به طور نیمه خصوصی یا خصوصی و به صورت کاملاً آنلاین برگزار شده و هر فرد در هر ساعت از شبانه روز و در هر مکانی که باشد می‌تواند در کلاس شرکت کند. محوریت اصلی این کلاس‌ها تمرکز بر روی تکنیک و نحوه پاسخ دهی به سؤالات آیلتس و آزمون‌های دیگر زبان انگلیسی و همچنین فهم صحیح و بهبود دانش زبانی است .

جمع بندی

آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های معتبر برای سنجش سطح دانش در زبان انگلیسی است که مدرک آن از اعتبار بالایی برخوردار است. در این آزمون 4 مهارت گفتار و شنیدار و صحبت و نوشتار مورد سنجش قرار می‌گیرد .

سوالات لیستنینگ آیلتس به صورت متنوع و گوناگونی طرح می‌شوند که از جمله آن می‌توان به تکمیل جمله، تطابق دادن، پرسش و پاسخ، تشخیص عبارت صحیح، تشخیص ترتیب، تشخیص علت و معلول، پرسش‌های کاملاً کوچک، تطابق دادن عبارات،  تشخیص نظر و... اشاره داشت. برای موفقیت در این بخش به تقویت مهارت شنیدار و همچنین تست زنی زیاد و مداوم نیاز است.

 


دسته بندی ها: آزمون ها
https://ui-avatars.com/api/?name=%D9%85+%DB%8C+%D9%BE&color=7F9CF5&background=EBF4FF

محمد یاری پور

نویسنده