هزینه آزمون آیلتس چقدر است؟

هزینه آزمون آیلتس چقدر است؟

تاریخ انتشار: جمعه, 31 فروردین 1403 | 21:36

آزمون آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در جهان است که برای ورود به دانشگاه‌ها و تحصیل در خارج، مهاجرت تفریحی و همچنین برای کار در کشورهای انگلیسی زبان الزامی است. برای دریافت مدرک آیلتس غیر از هزینه کلاس زبان آنلاین خصوصی، آزمون هم هزینه دارد و هزینه آزمون آیلتس بستگی به کشور و شرکت برگزارکننده دارد. در بعضی کشورها هزینه ثابت است و در بعضی دیگر به توجه به نوع آزمون و تعداد ماژول‌های اخذ شده تغییر می‌کند. همچنین، هزینه‌های دوره ‌آموزشی و خرید کتاب و شرکت در کلاس و رفت و آمد و ...  به هزینه کلی آمادگی برای شرکت در آزمون اضافه می‌شود.

آزمون آیلتس چیست و در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟

آزمون آیلتس (IELTS) یک آزمون استاندارد بین المللی زبان انگلیسی است که توسط سازمان بین المللی آزمون دانشگاه کمبریج (Cambridge Assessment English)، به منظور ارزیابی زبان انگلیسی برای مهاجرت، پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور و همچنین به عنوان یک مدرک معتبر تعیین مهارت کلی زبان انگلیسی تعریف شده است.

این آزمون در دو نوع عمومی و تخصصی (Academic and General Training) برگزار می شود. نسخه عمومی برای افراد مهاجر، پذیرش در دوره‌های حرفه‌ای و هدف گذاری شغل استفاده می شود. نسخه تخصصي برای علاقه‌مندان به تحصيل در دوره كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری در خارج از كشور و به منظور تعيين سطح زبان تحصیلی آن‌ها است.

همانطور که می‌دانید آزمون آیلتس شامل چهار بخش Reading، Writing، Listening و Speaking است که در هر بخش مهارت‌های زبانی مختلفی از جمله خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن سنجیده می‌شود. نمرات آزمون نیز بین ۰ تا ۹ است که نمره ۶ به عنوان حداقل نمره قابل قبول در بسیاری از دانشگاه‌ها و سازمان‌های جهانی تعریف شده است. با توجه به اهمیت این آزمون در مهاجرت در نظر گرفتیم تا در این محتوا اطلاعاتی در زمینه هزینه آزمون آیلتس و نحوه ثبت نام در آن در اختیار شما قرار دهیم.

نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس به چه صورت است؟

پیش از آن که بگوییم هنزینه ثبت نام آیلتس چقدر است، ابتدا به توضیح مراحل ثبت نام می‌پردازیم. برای ثبت نام در آزمون آیلتس به ترتیب مراحل زیر پیش روید:

·       ابتدا به وب سایت رسمی آیلتس به آدرس https://www.ielts.org/ مراجعه کنید.

·       در قسمت "Find a test location"، شهر و کشور خود را جستجو کنید و یک مرکز آزمون مناسب برای خود انتخاب کنید.

·       پس از انتخاب مرکز، باید فرم ثبت نام را پر کنید. در این فرم، شما باید اطلاعات شخصی خود را وارد کنید، مانند نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره پاسپورت.

·       سپس باید تاریخ و ساعت دقیق آزمون را از بین گزینه های موجود در مرکز انتخاب کنید.

·       پس از پر کردن فرم، باید هزینه ثبت نام را به صورت آنلاین قابل پرداخت کنید.

·       پس از پذیرش ثبت نام شما، یک ایمیل تأیید به شما ارسال می شود که حاوی جزئیات آزمون، مانند: تاریخ، ساعت و مکان برگزاری آن است.

·       در روز آزمون، باید با دقت به مرکز آزمون رفته و همراه خود پاسپورت و کارت شناسایی دیگر داشته باشید.

البته برخی از مراکز که برگزار نیز می‌توانند ثبت نام شما را انجام دهند بدین صورت که اطلاعات خود را در اختیار آن‌ها قرار داده و از طریق مرکز در آزمون آیلتس ثبت نام می‌شوید.

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون آیلتس چه هستند؟

برای ثبت نام در آزمون آیلتس، شما باید مدارک زیر را داشته باشید تا مراحل ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون آیلتس به بهترین نحو پیش رود.

کپی از شناسنامه یا پاسپورت: برای احراز و تأیید هویت شما، باید یک کپی از شناسنامه یا پاسپورت خود را به همراه خود داشته باشید.

عکس پرسنلی: برای استفاده در مستندات و مدارک ثبت نام، شما باید یک عکس پرسنلی جدید و با کیفیت داشته باشید.

فرم ثبت نام: بعضی از مراکز آزمون به شما فرم ثبت نام خود را ارائه می‌دهند، در حالی که در دیگر موارد، شما باید فرم را از سایت رسمی آزمون دانلود کنید و به صورت الکترونیک تکميل كنيد.

هزینه ثبت نام: هزینه‌ای که باید پرداخت کنید، به تعداد محل برگزاری آزمون و مرکز آزمونی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. هزینه ثبت نام را می‌توانید در خود مرکز آزمون و یا به شکل اینترنتی پرداخت کنید.

هزینه آزمون آیلتس چقدر است و چگونه می توان آن را پرداخت کرد؟

حال به هزینه آزمون آیلتس می‌رسیم. این هزینه در هر کشور متفاوت است. برای مثال، در ایران هزینه آزمون آیلتس حدود 6 میلیون تومان است که ممکن است به زودی افزایش یابد. برای دانستن هزینه آزمون در کشور خود، به سایت رسمی آیلتس مراجعه کنید و طبق هزینه دلاری قیمت ثبت نام در آزمون را محاسبه کنید.برای پرداخت هزینه آزمون، شما می توانید از روش های مختلف استفاده کنید این روش‌ها بسته به آنکه به طور شخصی برای ثبت نام اقدام می‌کنید و یا موسسه‌ای ثبت نام شما را انجام می‌دهد متفاوت است. برخی از روش های پرداخت به شکل زیر می‌توانند باشند:

·       پرداخت اینترنتی: شما می توانید با استفاده از کارت اعتباری یا دبیت خود، به صورت آنلاین پرداخت را انجام دهید.این روش در صورتی است که به طور شخصی از سایت رسمی آیلتس برای ثبت نام اقدام کنید.

·       پرداخت نقدی: شما می توانید به نمایندگی آیلتس در شهر خود مراجعه کرده و هزینه را نقدا و یا با دستگاه پوز پرداخت کنید.

·       پرداخت با چک: شما می توانید با صدور چک به نام مرکز آزمون این هزینه رابپردازید.

جمع بندی

هزینه آزمون آیلتس شامل هزینه ثبت نام، هزینه مرکز آزمون، هزینه کتاب و منابع مطالعاتی، هزینه حمل و نقل و اقامت در صورت نیاز است. اما اگر صرفا بخواهیم هزینه ثبت نام در این آزمون چقدر است، باید بگوییم که این در کشورهای مختلف متفاوت است.  به طور میانگین حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه ثبت نام برای آزمون فوق در نظر گرفته شده است.

در ایران هزینه این آزمون تا به امروز چیزی حدود 6 میلیون تومان در نظر گرفته شده که احتمال تغییر آن وجود دارد.


دسته بندی ها: آزمون ها
https://ui-avatars.com/api/?name=%D9%85+%DB%8C+%D9%BE&color=7F9CF5&background=EBF4FF

محمد یاری پور

نویسنده