آزمون آیلتس در ایران

آزمون آیلتس در ایران

تاریخ انتشار: جمعه, 31 فروردین 1403 | 21:54

 با توجه به افزایش مهاجرت و نیاز روز افزون و بالای افراد به داشتن آگاهی و سواد نسبت به زبان انگلیسی، خصوصا پس از گذراندن دوره آنلاین زبان انگلیسی، آزمون‌های زیادی در این راستا تعبیه شدند که از جمله معتبرترین آ‌نها می‌توان به آزمون آیلتس اشاره داشت. آزمون آیلتس در ایران نیز برگزار می‌شود که موسسات و بخش‌های خاصی وظیفه برگزاری آن را بر عهده گرفته‌اند.

به طور کلی دانشگاه‌ها و مراکز زیادی نظیر دانشگاه شریف، تهران، علامه طباطبایی، مراکزی مانند ایرسافام و... آزمون فوق را برگزار می‌کنند. تمامی متقاضیان در استان‌هایی نظیر مشهد، اصفهان، تهران، تبریز و شیراز می‌تواند به طور حضوری در محل زندگی خود به مرکز مورد نظر مراجعه کنند. متقاصیان استان‌ها و شهرهای دیگر نیز می‌توانند به نزدیک ترین حوزه برگزاری آزمون آیلتس نسبت به محل زندگی خود به منظور شرکت در آزمون مراجعه کنند.  با توجه به اهمیت این آزمون در محتوا زیر به بررسی آزمون آیلتس در ایران می‌پردازیم.

آیا آزمون آیلتس در ایران برگزار می‌شود؟

در ماه‌های گذشته بنا به دلایل مختلفی برگزاری و ثبت نام آزمون آیلتس در کشور مختل شده بود. اما در ماه گذشته ثبت نام و برگزاری آزمون در کشور از نو شروع شد و مراکز مختلف در شهرهای متفاوت به ثبت نام و برگزاری آن پرداختند. برای اطلاع از مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران می‌توانید به سایت رسمی‌ آیلتس در ایران مراجعه کرده و از نزدیک‌ترین محل برگزاری آزمون و تاریخ امتحان و هزینه مطلع شوید.

 در ایران کدام مراکز مجاز به برگزاری آزمون آیلتس هستند؟

 مراکز مجاز به برگزاری آزمون در کشور ایران متنوع هستند که از جمله این مراکز می‌توان به انواع دانشگاه یا مراکز خصوصی اشاره داشت. دانشگاه‌هایی نظیر تهران، شهید بهشتی، صنعتی شریف، تربیت مدرس، علم و صنعت و دانشگاه دیگر شهرها نظیر مشهد، شیراز، دانشگاه آزاد تبریز و... این آزمون را برگزار می‌کنند. علاوه بر این دانشگاه‌ها مراکز و آموزشگاه‌های زبان دیگری نیز وجود دارند که آزمون آیلتس را برگزار می‌کنند.

شرایط آزمون آیلتس به چه صورت است؟

 بدون شک تمامی ‌افرادی که قصد شرکت در این آزمون را دارند می‌دانند که نحوه برگزاری این آزمون و سوالات آن به چه صورت است. اما در این بخش به طور مختصر توضیحی در مورد نحوه سوالات آزمون می‌دهیم. به طور کلی آزمون آیلتس یا دیگر آزمون‌های سنجش دانش زبان انگلیسی چهار مهارت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدار را مورد سنجش قرار می‌دهند.

Reading

 در بخش خواندن متن‌هایی پیش روی داوطلب قرار می‌گیرد که باید در مدت زمان مشخص آن  را مطالعه کرده و به سوالات پرسیده شده پیرامون متن پاسخ دهد. این سوالات می‌تواند حالت چهارگزینه‌ای، پاسخ کوتاه، جای خالی و... داشته باشد.

Listening

 در قسمت شنیدار یک صدای چند دقیقه‌ای پخش می‌شود که داوطلب باید با دقت بالا به صدا گوش کرده و صحبت‌های بیان شده در صدا را متوجه شود و به طور همزمان پاسخ‌های صحیح را در برگه سوال انتخاب کند. پس از آن پنج دقیقه زمان دارد تا پاسخ‌های برگه را به پاسخنامه وارد کرده و تحویل دهد.

Writing

 در بخش نوشتار دو متن برای داوطلب در نظر گرفته شده که باید چیزی حدود ۳۰۰ الی ۶۰۰ کلمه پیرامون موضوع یادداشت کند. در این نوشتار استفاده از کلمات مناسب و قواعد گرامری حائز اهمیت است.

Speaking

 در بخش صحبت کردن نیز سوالاتی از فرد شرکت کننده پرسیده می‌شود و فرد پس از یک دقیقه باید صحبت‌های خود را بیان کند. به طور کلی نمره آزمون آیلتس در ایران و کل جهان بر حسب نمره و پاسخ به هر بخش تعیین می‌شود و رنجی بین ۰ تا ۹ است.

چگونه می‌توان در آزمون آیلتس در ایران نمره خوبی کسب کرد؟

 اما دغدغه اصلی افراد در کنار یادگیری زبان انگلیسی، به دست آوردن نمره بالا و مناسب در آزمون آیلتس است. به همین منظور است که افراد در تلاشند تا بهترین کلاس‌ها و کتاب‌ها را برای موفقیت در این آزمون داشته باشند.

شرکت در کلاس

 یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل موفقی  و کسب نمره بالا در آزمون آیلتس، داشتن دبیری با تجربه و شرکت در کلاس‌های زبان در نوع خصوصی و نیمه خصوصی است. برای این منظور می‌توانید از کلاس‌های مجموعه learn talk استفاده کنید. این مجموعه دارای با تجربه‌ترین اساتید بوده که علاوه بر تبحر بالا در زبان انگلیسی، مهارت خوبی در کنترل کلاس و ارائه نکات نیز دارند.

تمرین و تکرار

در مرحله بعدی شرکت در کلاس، تمرین و تکرار عامل مهم و اصلی است. چرا که اگر فرد بهترین دبیرها و اساتید را داشته باشد اما تمرین و تکرار کافی نداشته باشد، به نتیجه مطلوب نمی‌رسد. در این قسمت است که باید به برنامه‌ریزی و نکات و توصیه‌های دبیر خود در مجموعه learn talk توجه کرده و مرور منظم داشته باشید. همچنین تکالیف خود را سر وقت انجام داده تا بتوانید نمره بالاتری در آزمون آیلتس در ایران کسب کنید.

این موضوع که چه نمره ای برای شما بهتر است، به هدفتان بستگی دارد. اگر هدف شما تنها کسب مدرک زبان انگلیسی آزمون آیلتس است، می‌توانید نمره شیش و نیم به بالا را در نظر بگیرید. اما اگر هدف خاصی نظیر مهاجرت تحصیلی دارید حداقل نمره شما با توجه به خواسته به مقصد تعیین می‌شود و معمولاً رنجی بین ۷ تا ۸ باید داشته باشد. همچنین برای مهاجرت‌های کاری یا توریستی نیز نمره آزمون از 6.5 به بالا مورد قبول است.

جمع بندی

 آزمون آیلتس در ایران در مراکز مختلفی نظیر دانشگاه تهران و شهید بهشتی و صنعتی شریف و همچنین مراکز خصوصی برگزار می‌شود. برای اطلاع از محل‌های برگزاری این آزمون می‌توانید به سایت رسمی آیلتس ‌در ایران مراجعه کنید. در ماه‌های گذشته برگزاری آزمون آیلتس در ایران مختل شده بود که از ماه پیش از نو شروع شد.  اما این شروع دوباره با تفاوتی در قیمت برگزاری آزمون همراه شد چرا که قیمت جدید ثبت نام در آزمون مبلغی حدود ۹ میلیون تومان است. در صورتی که قصد شرکت در این آزمون را دارید می‌توان نزدیکترین استان محل برگزاری آزمون به محل زندگی خود را انتخاب کرده و پس از ثبت نام، در روز موعد برای آزمون مراجعه کنید. دقت داشته باشید که حتما باید همراه خود کارت شناسایی معتبر مانند کارت ملی و شناسنامه ارائه دهید.

 


دسته بندی ها: آزمون ها
https://ui-avatars.com/api/?name=%D9%85+%DB%8C+%D9%BE&color=7F9CF5&background=EBF4FF

محمد یاری پور

نویسنده