نمره بندی امتحان آیلتس

نمره بندی امتحان آیلتس

تاریخ انتشار: جمعه, 31 فروردین 1403 | 22:07

 IELTS مخفف عبارت International English Language Testing System و به معنای سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی است. از نامش پیداست که مدرک این آزمون در سراسر دنیا دارای اعتبار بوده و برای تحصیل و کار ضروری است. نمره آیلتس طبق شیوه مشخصی محاسبه می‌شوند و هر کدام نشان‌دهنده میزان سطح آشنایی و تسلط فرد بر زبان انگلیسی هستند.

از جمله مهمترین کاربردهای آزمون آیلتس که این روزها ذهن بسیاری از جوانان را درگیر کرده، مهاجرت تحصیلی و کاری است. ما در این مقاله قصد داریم تا به صورت دقیق‌تری به نمره های آزمون آیلتس، نحوه محاسبه و سطح‌بندی آن و البته کاربردهای مدرک آیلتس بپردازیم.

که یکی از راه های کسب نمره مورد قبول در آزمون آموزش آنلاین زبان انگلیسی آیلتس است.

درباره آزمون آیلتس

این آزمون در ۱۱۰ کشور دنیا و در ۲۷۰ مرکز امتحانی برگزار می‌شود. جالب است بدانید که در این آزمون چیزی به عنوان نمره قبولی وجود ندارد و تنها نمرات ۶ به بالا مورد پذیرش اکثر دانشگاه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌ها هستند. آزمون آیلتس به صورت کلی به دو صورت آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که آزمون آکادمیک بیشتر برای پذیرش تحصیلی کاربرد دارد و آزمون جنرال مناسب کسانی است که قصد مهاجرت به یکی از کشورهای انگلیسی زبان را دارند.

 مفهوم سطح ‌بندی نمرات آیلتس

سطح‌بندی نمرات آیلتس از ۰ تا ۹، هر کدام دارای مفهومی است که نشان‌دهنده سطح دانش و تسلط شما بر ۴ مهارت اصلی زبان انگلیسی است. درست است که برای احراز یک شغل یا مهاجرت باید حداقل نمره ۶٫۵ را در این آزمون کسب کنید اما آیا می‌دانید نمره‌های دیگر چه مفهومی برای سازمان‌ها و کشورها دارند؟

در ادامه جدولی آماده کرده‌ایم که با کمک آن می‌توانید به صورتی کاملاً دقیق میزان آشنایی و درک خود از زبان انگلیسی را با توجه به نمره آیلتس کسب کرده در آزمون ارزیابی و بررسی کنید. کافی است سطح خود را در این جدول یافته و توضیحات مقابل آن را بخوانید.

بیشتر بخوانید  آزمون CAE چیست؟ معرفی منابع با دانلود 15 نمونه سوال رایگان

سطح

توضیحات

۰

هیچگونه اطلاعاتی که قابل ارزیابی باشد وجود ندارد.

۱

هیچ توانایی برای استفاده از زبان انگلیسی بجز بکار بردن چند کلمه ساده را ندارد.

۲

امکان برقراری ارتباط واقعی وجود ندارد، مگر اینکه در موقعیت‌های آشنا و تنها با استفاده از چند کلمه و واژه ساده در قالب‌ها و جملاتی کوتاه بتواند نیازهای ابتدایی و فوری خود را برطرف کند.
مشکلات بسیاری در درک نوشتار و مکالمه انگلیسی دارد.

۳

تنها در محیط‌ها و شرایط بسیار آشنا می‌تواند منظور و مفهوم کلی خود را برساند. در هنگام برقراری ارتباط و مکالمه مکث‌های مکرری دارد.

۴

قابلیت‌های ابتدایی برقراری ارتباط تنها به موقعیت‌های آشنا محدود می‌شوند. در درک و فهمیدن منظور دیگران و بیان منظور خود مشکل دارد. توانایی استفاده از زبان پیچیده را ندارد.

۵

در بیشتر موقعیت‌ها مهارت نسبی زبان و قابلیت درک عمومی معنا را دارد.
احتمال بروز اشتباهات بسیاری وجود دارد.اما باید توانایی برقراری ارتباط اولیه در حوزه تخصصی خود را داشته باشد.

۶

باوجود برخی بی‌دقتی‌ها، درک نکردن‌ها، نفهمیدن منظور و عدم تناسبات، در کل می‌تواند به صورت مؤثر ارتباط برقرار کند. در موقعیت‌های آشنا می‌تواند زبان نسبتاً پیچیده را درک کرده و استفاده کند.

۷

مهارت‌های کاملاً کاربردی زبان انگلیسی را دارا می‌باشد. گاهی در درک زبان، تناسب و دقت اشتباهاتی دارد. اما در کل توانایی درک و استفاده از زبان پیچیده را داشته و می‌تواند استدلال‌های جزئی‌ را درک کند.

۸

مهارت‌های کاملاً کاربردی زبان را دارد. تنها گاهی از نظر تناسب کاربرد و دقت اشتباهاتی مرتکب می‌شود. ممکن است در موقعیت‌های ناآشنا فهم کاملی از زبان نداشته باشد. از عهده مباحث پیچیده بر می‌آید.

۹

مهارت‌های کاملاً کاربردی زبان مانند دقت، روانی همراه با فهم کامل و ادای صحیح را دارد.

 نحوه محاسبه نمره آیلتس

تمام متقاضیانی که در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند مایل هستند قبل از شرکت در آزمون به نحوی نمره نهایی خود را محاسبه کنند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که با پاسخ دادن به چند سوال سطح مطلوبی از نمره را دریافت می‌کنند. از طرفی با دانستن نحوه محاسبه نمره آیلتس، براحتی می‌توانید در آزمون‌هایی که از خود می‌گیرید، نمره نهایی خود را محاسبه کنید.

بیشتر بخوانید  آزمون GMAT چیست؟ همه چیز درباره آزمون جی مت

نمره آیلتس از ۹ است و ریز نمرات خام آن نیز از ۴۰ است. اما آیا می‌دانید که محاسبه‌گر نمره های آیلتس چطور این ریز نمرات را محاسبه کرده و نمره نهایی شما را اعلام می‌کند؟

نمره معدل یا نمره Overall به هر کدام از مهارت‌های چهارگانه تعلق می‌گیرد. نحوه محاسبه نمره در مهارت شنیداری (Listening) آزمون آیلتس برای هر ۲ ماژول آکادمیک و جنرال مشابه است اما در مورد مهارت خواندن (Reading) این موضوع متفاوت خواهد بود.

General Training Reading

Academic Reading

Listening

IELTS Score

Raw Score

IELTS Score

Raw Score

IELTS Score

Raw Score

۱

۱-۲

۱

۱-۲

۱

۱-۲

۲

۳-۵

۲

۳-۴

۲

۳-۴

۲٫۵

۶-۹

۳

۵-۷

۳

۵-۷

۳

۱۰-۱۲

۳٫۵

۸-۹

۳٫۵

۸-۹

۳٫۵

۱۳-۱۴

۴

۱۰-۱۳

۴

۱۰-۱۳

۴

۱۵-۱۷

۴٫۵

۱۴-۱۵

۴٫۵

۱۴-۱۵

۴٫۵

۱۸-۲۱

۵

۱۶-۱۸

۵

۱۶-۱۸

۵

۲۲-۲۴

۵٫۵

۱۹-۲۱

۵٫۵

۱۹-۲۱

۵٫۵

۲۵-۲۸

۶

۲۲-۲۵

۶

۲۲-۲۵

۶

۲۹-۳۱

۶٫۵

۲۶-۲۹

۶٫۵

۲۶-۲۹

۶٫۵

۳۲-۳۳

۷

۳۰-۳۱

۷

۳۰-۳۱

۷

۳۴-۳۵

۷٫۵

۳۲-۳۴

۷٫۵

۳۲-۳۴

۷٫۵

۳۶-۳۷

۸

۳۵-۳۶

۸

۳۵-۳۶

۸

۳۸

۸٫۵

۳۷-۳۹

۸٫۵

۳۷-۳۹

۸٫۵

۳۹

۹

۴۰

۹

۴۰

۹

۴۰

 

 

 

 

 

حالا می‌توانید نمره نهایی آیلتس را در آزمون‌هایی که برای آمادگی از خود می‌گیرید به راحتی محاسبه کنید.

 


دسته بندی ها: آزمون ها
https://ui-avatars.com/api/?name=%D9%85+%DB%8C+%D9%BE&color=7F9CF5&background=EBF4FF

محمد یاری پور

نویسنده