تکنیک‌های آیلتس

تکنیک‌های آیلتس

تاریخ انتشار: چهارشنبه, 03 آبان 1402 | 22:16

آزمون آیلتس جزو پرطرفدارترین آزمون‌ها برای سنجش زبان انگلیسی است که به هدف ارزیابی مهارت‌های زبانی افرادی که قصد تحصیل، کار یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان دارند، استفاده می‌شود. برای کسب نمره قابل قبول در آزمون آیلتس، آشنایی با تکنیک‌های آیلتس مناسب بسیار کمک کننده است.

با توجه به اهمیت این آزمون تصمیم داریم تا در محتوای فوق به برخی از تکنیک‌های مهم آیلتس اشاره کنیم و به طور جزئی‌تر به آن بپردازیم.

تکنیک‌های آیلتس در قسمت listening

تکنیک‌های مهم در بخش شنیدار آزمون آیلتس به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از مطالب داشته و بهتر بتوانید به سوالات پاسخ دهید و نمره بالا کسب کنید. برخی از مهمترین تکنیک‌های آیلتس در این قسمت به شرح زیر هستند:

گوش دادن فعال

اولین و مهم ترین تکنیک در بخش شنیداری، خوب گوش دادن است. باید با دقت بسیار به متن و صحبت‌ها گوش دهید و تمرکز کامل داشته باشید. تلاش کنید تا تمامی جزئیات را درک کنید و سریعا خود را با لهجه هماهنگ کنید. همچنین توانایی خود را بالا ببرید تا بتوانید هم زمان موارد را بر روی برگه پیاده سازید.

تمرین با متون مختلف

 با گوش دادن به متون مختلف این توانایی را کسب می‌کنید تا با لهجه‌های مختلف آشنا شوید. به پادکست‌ها، فایل‌های صوتی، فیلم‌های مختلف با لهجه های متفاوت گوش دهید و ترجیحا تلاش کنید تا متون آکادمیک، خبری و عمومی را در شنیدار خود قرار دهید.

برای کسب مهارت و تمرین سرعت و لهجه می‌توانید با سوالات پیش بینی شده و یا آزمون های قبلی آیلتس خود را بسنجید. در کنار آن با ساختارهای آزمون نیز آشنا خواهید شد

مشاهده‌ی سوالات قبل از پخش صدا

 پیش از آنکه در آزمون آیلتس اصلی صدای مربوط به سوالات پخش شود، مدت زمانی حدود ده الی پونزده ثانیه به مکالمات ابتدایی پرداخته می‌شود. در مکالمات ابتدایی توضیح داده شده که شما در این محتوا باید به چه سوالاتی پاسخ دهید و زمان شما چقدر است. یکی از بهترین تکنیک‌های آیلتس در بخش شنیداری، استفاده از همین زمان است. بدین صورت که در همین چند ثانیه سعی کنید به سوالات بخش که باید با هم پاسخ دهید نگاه کنید تا پیش زمینه‌ای نسبت به خود سوالات داشته باشید.

 به کمک این روش احتمال خطا، اشتباه یا از دست دادن سوال به شدت کاهش می‌یابد.

 گسترش دایره‌ واژگان

 از دیگر تکنیک‌های پیش از خود آزمون آیلتس که باید به آن توجه داشت، افزایش دایره واژگان و تلفظ لغات مختلف است. از آنجایی که لهجه‌های زبان انگلیسی متفاوت هستند، شما باید بتوانید گوش خود را با شنیدار لغات مختلف با بیان‌های متفاوت آشنا سازید.

 تمرین زمان‌بندی

در نهایت تکنیک مهمی که در بخش لستینینگ باید داشته باشید، تمرین زمان‌بندی است. شما باید همزمان و همگام با پخش صدا به سوالات پاسخ دهید و سعی کنید که آن‌ها را از دست ندهید. اما اگر در بخشی متوجه شدید که سوالی را از دست دادید هرگز زمان تلف نکرده و به سرعت به سراغ بخش بعدی بروید، چرا که از دست دادن یک سوال به مراتب بهتر از از دست دادن چندین سوال هستند.

تا به این بخش از متن در مورد مهم‌ترین تکنیک‌ها در بخش شنیدار آزمون آیلتس صحبت کردیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید نمره‌ی خوبی در این قسمت کسب کنید.

بخش شنیدار آیلتس جز بخش‌های راحت است که زبان‌آموزان معمولا در این بخش نمرات بالایی کسب می‌کنند.

تکنیک‌های آیلتس در بخش نوشتار

 در قسمت قبلی به بررسی تکنیک‌های مهم آزمون آیلتس در قسمت شنیدار پرداختیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید نمره‌ی بالایی در این بخش کسب کنید. حال  پیرامون تکنیک‌های بخش نوشتاری اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهیم. همان ‌طور که می‌دانید بخش نوشتار یا رایتینگ آیلتس دارای دو قسمت و نوع سوال است. در قسمت اول نمودار، جدول، پروسه، نقشه و موارد این چنینی پیش روی شما قرار می‌گیرد که باید پیرامون آن در حدود صد و پنجاه کلمه، متنی شیوا بیان کنید. بهترین تکنیک در بخش نوشتار تمرین‌ و دیدن نمونه نوشته‌ها پیش از خود آزمون است. همچنین سعی کنید اصطلاحات و لغات جدید را در بخش نوشتار خود به کار ببرید تا بتوانید نمره بالایی کسب کرده و نظر مصحح را به خود جلب کنید. اما دیگر قسمت نوشتاری آزمون موضوع‌های عمومی بوده که باید در مورد نظر خود، موافق یا مخالف بودن، فواید و معایب یک موضوع مواردی را یادداشت کنید. برای بهبود در این بخش تنها خواندن نمونه نوشتارهای رایتینگ تسک 2 ودر کنار آن کسب اطلاعات عمومی کمک کننده است.

 از دیگرموارد این بخش توجه به مدیریت زمان و زمان‌بندی است. به طوری که برنامه ‌ریزی کنید حدود پانزده دقیقه از زمان را برای نوشتن و پاسخ دادن به سوال قسمت اول اختصاص داده و پنج دقیقه زمان دهید تا متن نوشتاری خود را یک بار دیگر بخوانید و اشتباهات آن را برطرف کنید. برای قسمت دوم نیز حدود هفده دقیقه برای نوشتن اختصاص داده و چند دقیقه برای مرور و بازخوانی دوباره‌ی متن اختصاص دهید.

 توجه داشته باشید که در این نوشتارساختار از اهمیت بالایی برخوردار است. یک متن صحیح باید دارای مقدمه، بدنه و جمع‌بندی را دارا باشد.

 استفاده از گرامرهای متنوع مانند گرامر جملات مرکب و پیچیده، جملات مفعولی، استفاده از اصطلاحات خاص و... باعث کسب نمره‌های بالا در بخش ریتینگ آزمون آیلتس می‌شود. خلاقیت و ایده‌پردازی  نیز بسیار مهم هست که این خلاقیت تنها با تمرین و تکرار زیاد به دست می‌آید.

 یادگیری تکنیک‌های آیلتس با مجموعه‌ لرن تاک

در این محتوا به بررسی تکنیک‌های آزمون آیلتس در دو قسمت نوشتار و شنیدار پرداختیم، اما اگر می‌خواهید تمامی تکنیک‌های این آزمون را به طور کامل فرا بگیرید می‌توانید در کلاس‌های آموزشی این مجموعه شرکن کنید. مجموعه لرن تاک دارای کلاس‌های آیلتس بوده که برای آماده‌سازی آزمون آیلتس در سطوح مختلف هستند. هر فرد با توجه به سطحی که از زبان انگلیسی دارد می‌تواند در کلاس‌ها شرکت کرده و خود را برای کسب نمرات بالای آزمون آماده کند.

دبیرها و اساتید مجموعه این تکنیک‌های آیلتس را در اختیار زبان‌آموزان قرار می‌دهند تا بتوانند نمرات خوب و بالای این آزمون را کسب کنند.

 جمع‌بندی

 یادگیری تکنیک‌های آیلتس  می‌تواند به زبان‌آموزان در بهبود عملکرد و کسب نمره‌ی بالا در آزمون کمک کند. همان‌طور که می‌دانید آزمون آیلتس دارای چهار قسمت شنیدار، نوشتار، گفتار و خواندن است که با دانستن تکنیک‌های هر بخش و پیاده‌سازی آن ها می‌توانید نمرات بالایی کسب کنید. این تکنیک‌ها با تمرین و تکرار زیاد در ذهن باقی می‌مانند.


دسته بندی ها: آزمون ها
https://ui-avatars.com/api/?name=%D9%85+%DB%8C+%D9%BE&color=7F9CF5&background=EBF4FF

محمد یاری پور

نویسنده